skip to Main Content
Siber Istihbarat Nedir?

Siber istihbarat nedir?

Siber İstihbarat Nedir?

Siber istihbarat nedir? Sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda, siber tehdit başta olmak üzere konuyla alakalı farklı bilgilere de yer verdik.

Siber İstihbarat Nedir?

Olası siber saldırıların engellenmesi, farklı sorunların ortaya çıkmasına engel olmak için gerekli bilginin detaylı bir şekilde toplanması ve raporlanmasıdır diyerek, siber istihbarat nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

Saldırılardan sonra ya da saldırılar yapılmaya başlandıktan sonra edinilen bilgilerin kısıtlı olması ve bu bilgilere dayalı olarak saldırılara karşı önlem alınmasının zor olması, siber istihbaratın önemini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Saldırı yaşanmadan önce edinilecek bilgilerle saldırıyı sezmek ve bu yönde bir takım önlemler almak, siber istihbaratın asıl önemli olduğu noktadır. Böylelikle yaşanabilecek saldırlar önceden önlenebilir ya da saldırılara karşı gerekli tedbirler alınarak, etkileri ortadan kaldırılabilir.

Siber Tehdit Nedir?

Bilgisayar ağlarına, veri iletişim kanallarına ya da bilişim teknolojileri ve benzeri alanlara yönelik, yetkisi bulunmayan kişilerin sızma ihtimalinin olmasıdır. Ortada tehdit unsuru bulunurken, saldırı niteliğinin kazanmadığı durumlardan bahsetmek mümkündür.

Genellikle kurumsal ve ülkeler arasında tehditler şeklinde görülen siber tehdit, siber saldırı ile karıştırılmamalıdır. Siber tehdit unsurunda yukarıda sayılan olumsuzlukların yaşanması için bir tehdit bulunurken, siber saldırı ise bu tehdidin eyleme dönüşmüş halidir. Ancak her iki durumda da önceden istihbarat alınması, oldukça önemlidir.

Tehdit durumunda alınacak geniş siber istihbarat bilgisi, siber tehdidin eyleme dönüşmesi halinde engelleyici olmaktadır. Bu nedenlerle siber istihbarat tehdit varlığı olsun ya da olmasın, bu gibi durumlarda hayati önem taşımaktadır.

Siber İstihbarat Nasıl Olmalıdır?

Siber tehditler, günümüzde sıcak savaş ortamının önemli bir parçası olduğu kadar, ülkelerin ve kurumların güvenliği için savaş öncesi ve sonrası için de muazzam bir öneme sahiptir.

Yazımızın başından beri önemine vurgu yaptığımız istihbarat, sürekli bir döngü içerisinde olmalı kesintisiz bir şekilde bilgi toplanmalıdır. Tehdit unsurlarının değiştireceği stratejilerle birlikte, yeni geliştirecekleri saldırı sistemleri iyi bir şekilde raporlanmalı ve buna göre önlemler alınmalıdır.

Tehdit unsurunun gerek fiziki ve gerekse teknik takibi, her ortamda yapılarak elde edilecek bilgiler üzerinden uzmanlık gerektirecek stratejik düşüncelerle tahminler yürütülmeli, olası saldırıdan daha fazlası hesaplanarak gerekli önlemler alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top