skip to Main Content

Zararlı Yazılım Analizi Nasıl Yapılır?

Selam arkadaşlar bugünkü konum “Zararlı Yazılım Analizi Nasıl Yapılır?”konusu iyi okumalar dilerim:)

Öncelikle Malware Nedir ?

Malware, sistemlere bulaşıp geliştiricisine veri veya bilgi sızdıran kötü yazılımlara denir. Örnek olarak worm, trojan, keylogger, ransomware, backdoor, adware, spyware, rootkit gibi zararlı yazılımlara malware denir. Bu ve bunun gibi yazılımlar bazen ciddi miktarda maddi zararlara ve önemli bilgilerin kopyalanmasına, çalınmasına yol açabilirler.

Malware Nasıl Bulaşır

Malware bulaşma yolları şunlardır; 1.) Email, SMS gibi birçok mesajlaşma yoluyla sosyal mühendislik ile bulaşabilir. 2.) Flash, CD, Sd Kart ile bulaşabilir.

Malware Uzantıları Nelerdir?

Malware: exe, pdf, html, mp3, mp4, zip, rar ve birçok uzantı tarafından bulaşabilir. Malwareden Uzak Durmak için gördüğünüz her hack aracı, hesap çalma programları, oyun hile programları, ücretli yazılımların ücretsiz versiyonlarını, ucretli satılan kitapların ücretsiz versiyonunu indirmemelisiniz.

1.) Sisteminizi Güvenli Moda Alın

Bu modda sadece sistem için gerekli programlar çalışacağından, otomatik olarak başlatılan zararlı yazılımları engelleyebiliriz. Bu sayede zararlı yazılımları daha kolay kaldırabiliriz.

2.) Boş/Gereksiz Dosyaları Kaldırın

Sisteminizde bulunan boş, gereksiz, geçici klasörleri, dosyaları ve uzantıları silmeniz hem bilgisayarınızda boş yer açıcak hem de virüs taramasını hızlandıracaktır.

3.) Malwareyi Temizleyin

Gereksiz dosyalardan kurtulduğumuza göre analiz yapabilir, kullandığınız antivirüs malware tespiti için yetersiz olabilir, bu sebepten ötürü malware tespiti için yazılmış ozel programları kullanabilirsiniz. Bu alanda popüler olan MalwarebytesAdwCleanerMicrosoft’s Malicious Software Removal Tool ve Kaspersky Virus Removal Tool programları işinizi görecektir.

4.) Tekrar Malware Analizi Yapın

Kullandığınız program ile tarama yapıp malwareyi temizlediyseniz işlem tamamlanmıs olacaktır, emin olmak için birdaha analiz yapmak iyi olur.

5.) Dosyaları Kurtarmak

Eğer sisteminize elle yüklemeniz gereken özel sürücüleriniz varsa bu sürücüleri Double Driver ve benzeri yedekleme araçları ile yedekleyebilirsiniz.

Bütün taramalara rağmen sisteminiz hala düzgün çalışmıyorsa veya rootkit tarzı zararlı yazılımlar tarama yapmanızı engelliyorsa, yapabileceğiniz tek yol Windows’u sıfırlamaktır.

Eğer malware enfeksiyonu sisteminizi yedeklemenizi engelleyecek kadar kötüyse, dosyalarınıza erişmek için bir Live CD oluşturmanız gerekebilir.

Gerekli olan herşeyi yaptıktan sonra yapmanız gereken şey Windows’u sıfırlamak olacaktır.

Sıfırlamak için yardımcı video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top