skip to Main Content

Türkiye Siber Saldırı Altında! Ruslar mı saldırıyor?

27 Ekim 2019 sabah saatlerinde başlayan bir saldırı var tam rekamı belli değil ama ortalama 100 GigaBit büyüklüğünde olduğu tahmmin ediliyor.

Bu saldırı ile Türk telekom’un bünyesinde olan web sitelerinin hedef alındığı görünüyor. Ayrıcı bu saldırıdan bazı kamu, kurum, yerel kuruluşların da nasibini aldığı anlaşılıyor.

GARANTİ BANKASI, TÜRK TELEKOM VODAFONE VE TÜRKCEL’E SİBER SALDIRI

Bu saldırı’nın ana hedefi Garanti Bankası olarak gözüküyor. Türk telekom, Vodafone ve Turkcell altyapılarında çökmeler yaşanıyor.

Saldırı(lar) için Garanti bankası twitter hesabından aşağı da ki özür mesajını paylaştı.

Saldırılar bireysel değil, önceden organize edilmiş…

Siber güvenlik uzmanı Ali Keskin, saldırılar hakkında bir açıklamada bulundu “Türkiye’ye yoğun bir şekilde siber saldırı yapılıyor.

Özellikle finans kuruluşlarını hedef alıyorlar. Bazı finans kuruluşlarının internet bankacılığında sorun yaşabilirsiniz. Panik yapmayın kısa süre içinde düzelecektir. Siber saldırılar; Amerika ve Rusya tarafından yoğun olarak geliyor. Amerika ve Rusya üzerinden gelen siber saldırılara şuan bazı Avrupa ülkeleri de katıldı. Bu siber saldırılar, bireysel hackerların yaptığı bir saldırı değil. Birileri korsanları organize etmiş.” İfadelerini kullandı.

TÜRK TELEKOM’DAN AÇIKLAMA

Siber saldırı ile ilgili Türk Telekom olarak halkımızı bilgilendirme sorumlumuz Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç açıklama yaptı “Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık.

Saldırı, Türkiye’nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur.”

SALDIRILARI BU LİNKTEN CANLI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ…

DDOS SALDIRISI NEDİR, NASIL GERÇEKLEŞİR?

DoS saldırıları, her zaman kapasite üstü istekle gerçekleştirilmeyebilir. Hedef sistemlerde bulunan zafiyetler de sistemin erişilebilirliği açısından risk oluşturabiliyor. İşletim sistemlerinde (Windows, Linux vs), web sunucu uygulamasında (IIS, Apache vs), arka taraftaki uygulama sunucusunda ya da sistemin diğer bileşenlerinde bulunan zafiyetlerden yararlanarak, sistemin işleyemeyeceği şekilde bir istek gönderildiğinde, sistemin herhangi bir bileşeninde bu isteğin işlenememesi durumunda sistem erişilemez hale gelebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top