skip to Main Content

Windows RAT Tespit Etme

Merhaba değerli okuyucularımız.

Virüsler, gün geçtikçe gelişmekte ve daha da zararlı hale gelmekte. İnternet dünyasının en çukur yerinden, en yüksek yerine kadar istediğiniz her yerde illa ki bir virüs bulunmakta. Bazı virüsler, kişisel yaşamımızı hedef alırken, bazı virüsler ise sadece bizi sömürmektedir.

Bugün bu yazımızda sizlere internet dünyasının en popüler virüslerinden biri olan RAT(Remote Administration Tool) virüsü nasıl tespit edilir ve ne tür önlemler alınır bunu öğreteceğiz.

Virüsler geliştikçe, anti virüs yazılımları da gelişmektedir. İnternet ortamında birçok anti virüs yazılımı mevcut. Bizim sizlere önereceğimiz anti virüs yazılımı IOBit Malware Fighter’dir.

IOBit Malware Fighter yazılımını indirmek için tıklayın.

IOBit yazılımı, bilgisayarınızdaki tüm dosyaların kaynak kodlarını okuyup, test edip sizler için tehdit olan unsurları ortadan kaldırmaktadır.

Bunun dışında en etkili diğer yöntem ise, virüslerin ne türde hazırlandığını anlamaktır. İnternet ortamında bulunan çoğu virüs, bilgisayarınızın başlangıç sekmesine kendini ekler ve bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bile kendini aktif etmektedir. Bu yüzden başlangıç ayarlarından (Başlat+Çalıştır+Msconfig.exe+Başlangıç) şüpheli görünen programı devre dışı bırakın. Programın konumunu bulun ve mevcut konuma giderek o dosyayı silin.

Bir diğer yöntem ise adres engelleme yazılımları ile No-IP ve DuckDns şirketlerinin resmi sitelerini engellemek. Bu sayede sizden alınan veriler, karşı tarafa DuckDns veya NO-IP üzerinden iletilmeye çalıştığında, mevcut adreslere erişilemediğinden verileriniz aktarılmayacaktır.

Bu etkili ve basit yöntemler ile kendinizi RAT virüslerinden bir kademe bile olsa korumuş olursunuz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top